Вчимося, граючи

Уроки історії у багатьох асоціюються з важкими датами, нескінченними війнами, змінами престолів і т.д.Потік матеріалу, деколи написаного нудно і сіро, не дозволяє учням розгледіти по-справжньому цікаву історичну науку. Багато залежить від подачі вчителя. Наведе декілька прикладів того, як можна урок історії зробити яскравим і незвичайним пані Оксана Карпенко, вчитель історії та заступник директора Ліко-Школи.

Потік матеріалу, деколи написаного нудно і сіро, не дозволяє учням розгледіти по-справжньому цікаву історичну науку. Багато залежить від подачі вчителя. Наведемо лише кілька прикладів того, як можна урок історії зробити яскравим і незвичайним.

Демократичність уроку!

Історія є однією з небагатьох навчальних дисциплін, де учень може максимально активно діяти на уроці, він може визначати його хід і вносити свої корективи. Це не нововведення, а одна з можливостей уроку. Розвивати мислення, логіку, вміння порівнювати і аналізувати, зіставляти факти, прогнозувати розвиток подій, - все це успішно відпрацьовується на уроці історії.

Вчителю варто відійти від лекційної подачі матеріалу і взяти в союзники природну цікавість дитини, її бажання самому докопатися до суті питання, зробити відкриття, вгадати. Йдучи на урок, учитель вже може бачити його картину, він заздалегідь налаштовується на те, що істориками-дослідниками будуть самі діти. Найчастіше вчителі бояться не встигнути розповісти про все на уроці, упустити важливі моменти, мовляв, це загрожує пробілами в знаннях учня. Це помилкова думка. Якщо найяскравіші, ключові моменти ви піднесете дитині в незвичайній формі, вона сама вдома захоче ознайомитися з усією темою. Це як в детективі, хочеться швидше дочитати, щоб дізнатися ім'я вбивці. Один найпопулярніших таких прийомів - використання візуального джерела протягом всього уроку. Перевіривши домашнє завдання, вчитель представляє учням картину або фотографію, яка пов'язана з темою уроку. Проаналізувавши одне візуальне джерело, можна проникнути в досліджувану епоху, можна відповісти на багато питань про суть події, про особистості історичного персонажа, про контекст події. Це так звана «затравка». Сталося занурення учня в тему уроку, і він вже готовий досліджувати далі. Учитель повинен згадати про функції шоумена і використовувати азарт і емоційність дітей у навчальних цілях. Не просто запитувати: «Чому людина на малюнку робить те і те?», А випереджати це словами «А зараз - супервопрос!», «Відповідь на це питання наблизить нас до розгадки чергової таємниці історії!». Діти в захваті від такого вчителя. Якщо вони просять вас побільше розповісти про не самий головний момент в темі, із задоволенням і захоплено розповідайте, це мотивує їх на самостійне продовження вивчення теми. Подробиці й деталі запам'ятовуються часом краще основ.

Час від часу не зайвим буде проводити анкетування, нехай діти вкажуть сподобалися їм моменти на уроках, форми уроку, побажання. Це координує вашу роботу і, безсумнівно, збільшить ефективність уроку.

Вчимося, граючи.

Уроки у вигляді інтелектуальних ігор не повинні проводитися раз на рік. Дітям подобається відчувати себе героєм гри, бути всередині події. Можна не винаходити велосипед, а скористатися форматами відомих програм «Що? Де? Коли? »,« Розумники і розумниці »,« Своя гра ». Такі форми підходять й для підсумкового контролю.

Пам'ятайте, що для дітей важливий антураж. На допомогу прийдуть наочності і реквізит. Успіх учнів теж повинен матеріалізуватися. І не тільки в оцінки, але і в пам'ятних грамотах, медальйонах, посвідченнях.

Щоб максимально активно задіяти у такому заході клас, розподіліть дітей на групи. Основна аудиторія буде безпосередніми учасниками, інших попросіть допомогти в мультимедійній презентації (вони не тільки проявлять вміння роботи на комп'ютері, але і запам'ятають питання з відповідями, а значить, оволодіють матеріалом). Можна доручити дітям і ролі ведучих, журі, архіваріуса. Це тільки здається, що такий урок вимагає грандіозної підготовки. Діти все самі вивчать, зроблять і підготують, вам потрібно тільки правильно розподілити ролі і продумати сценарій уроку-гри.

Дивимося кіно.

Кіносеанс можна влаштувати прямо в класі. Одного уроку в сорок п'ять хвилин, швидше за все, буде недостатньо. Але зробити спарений урок можливо, заздалегідь про це потурбувавшись.

Сьогодні виходить багато програм в документальному ключі: цікавих і зрозумілих школяреві. Відшукати їх запис в Інтернеті нескладно. І якщо художній фільм розбивати на два уроки не варто, документальну програму (якщо вона довго йде), розбити можна. Звичайно, попередньо ви повинні зацікавити дітей. Разрекламіруйте відеоматеріал, розкажіть про свої особисті враження після його перегляду, задайте «питання для уважних». Такі уроки розвивають мислення, художній та естетичний смак, увагу.

Урок історичних загадок.

Чудово, якщо ви час від часу будете звертатися й до такої форми уроку. Це теж свого роду гра: весь клас розділений на підгрупи, кожна з яких працює над вирішенням загадки історії. Щоб відповісти на ключове питання, необхідно зробити ряд завдань. Це можуть бути і тести, і логічні ланцюжки, і впізнавання історичних персонажів по картинці, і бліци, - що завгодно! Але в кінці роботи діти повинні відповісти на головне питання. У ньому не обов'язково повинен критися якийсь історичний факт. Ні, факти, дати, події учні повторять в процесі вирішення завдань. Ключове питання повинно розвивати їх аналітичне мислення, образне мислення, повинно мати виховне значення. Надайте можливість самим учням відповісти на ці питання.

Використовуйте ці та інші методи і дитяча захопленість історією буде зростати з кожним уроком!